Ciąża, szczególnie pierwsza, stanowi dla każdej kobiety okres szczególny.

Przyszła matka jak również często i przyszły ojciec chcą jak najlepiej przygotować się do porodu i przyszłego macierzyństwa. Właśnie takim osobom przychodzą z pomocą szkoły rodzenia. Szkoły rodzenia to stworzone specjalnie dla przyszłych rodziców kursy, na których omawiane są istotne sprawy związane z przebiegiem ciąży, porodem oraz opieką nad noworodkiem. Na takich szkoleniach przyszła mama i przyszły tata uczestniczą aktywnie w ćwiczeniach z oddychania, utrzymywania właściwej pozycji, jak również z trzymania czy też przewijania noworodka. Szkoły rodzenia prowadzone są w małych grupach liczących przeważnie około 10 par. Cały kurs w szkołach rodzenia odbywa się raz lub dwa razy w tygodniu i obejmuje kilkanaście spotkań.

Na szkołach rodzenia omawianych jest wiele zagadnień. Są to tematy dotyczące:

- rodzenia w naturalny sposób oraz metodą cesarskiego cięcia z różnymi rodzajami znieczulenia
- wposobów relaksacji kobiety w ciąży
- radzenia sobie ze stresem i zmiennymi emocjami
- ćwiczeń fizycznych dla kobiet w ciąży
- kompletowanie wyprawki szpitalnej
- planowania porodu, jego przebiegu i radzenia sobie z bólem
- współpracy z doulą podczas ciąży, rodzenia i połogu
- pierwszego kontaktu z dzieckiem
- karmienia niemowlęcia, jego pielęgnacji (kąpieli, przewijania, ubierania i rozbierania)
- sposobów noszenia dzieci w różnym etapie rozwoju
- karmienia piersią a także z butelki
- połogu i istotnych spraw w pierwszych sześciu tygodniach życia dziecka.

Po zakończonych kursach często umawiana jest wizyta w domu młodej mamy i na niej omawiane są aspekty poporodowe oraz wskazówki na następny okres. Często na koniec szkoły rodzenia wręczane są upominki i materiały edukacyjne z przeprowadzonych spotkań.

Większość zajęć prowadzonych w ramach szkoły rodzenia prowadzonych jest w dni powszednie. Dla mam lub par, które nie mogą lub nie mają czasu na zajęcia w tygodniu, uruchomione zostały weekendowe szkoły rodzenia. Weekendowe szkoły rodzenia w porównaniu do standardowych charakteryzują się większa intensywnością i liczbą godzinową zajęć w ciągu jednego spotkania. Zajęcia takie mogą trwać 4-6 godzin, przeważnie w soboty.

Fotorelacja

dzieci

poród

ciąża

szkoła rodzenia