Bardzo wielu rodziców martwi się, by od najmłodszych lat ich pociechy miały zdrowy zgryz.

Jest to bardzo pozytywne, ponieważ dostarcza się maluchowi od najmłodszych lat dobrych nawyków. Często, dentyści uczą maluchów szczotkowania zębów, rozdają ulotki informacyjne czy naklejki. Maluchy uczą się także w ten sposób odpowiedzialności. Wiadomo, że ich szczoteczki nie są identyczne, jak te których używają osoby dorosłe, ponieważ są znacznie mniejsze i mają delikatniejsze włosie, by nie podrażniać dziąseł. Także pasty do zębów są nieco inne, a najczęściej mają znacznie bardziej zachęcający smak, niż typowy miętowy.

Codzienna pielęgnacja zębów jest jednak podstawową sprawą dla ich zdrowia. Bez niej oznacza to, zabiegi dentystyczne znacznie mniej przyjemne, niż gdybyśmy musieli udawać się z dziećmi na regularny przegląd. Bardzo istotne jest, by utrzymywać z dziećmi nawyk regularnego chodzenia do dentysty, nawet jeśli nie jest konieczne ich reperowanie. Jeśli maluchy nie będą uczęszczały do dentysty albo będą to robiły tylko w momencie, kiedy będzie coś je bolało, będą robiły to niechętnie, ponieważ zawsze będzie kojarzyło się im to z czymś nieprzyjemnym. Stomatolog powinien być stałym punktem programu każdego miesiąca.

Jeśli dziecko będzie udawało się do dentysty chociażby na zwykły przegląd, miła pani będzie kojarzyła się także z „lustereczkiem” i różnymi żartami. Powinno się pamiętać także, iż bez odpowiedniego przeglądu zgryzu, nie można wykonać takich zabiegów pielęgnacyjno – estetycznych, jak wybielanie zębów. Jest on najczęściej wykonywany w momencie, kiedy dzieci wkraczają w wiek dojrzewania, ponieważ najczęściej w takim okresie zależy im na najładniejszym wyglądzie i wyróżnianiu się wśród rówieśników.

Każdy z rodziców powinien jednakże pamiętać, że gabinet stomatologiczny powinien być miejscem regularnych wizyt całej rodziny - opiekunowie powinni dawać przykład swoim pociechom, ponieważ bez tego maluchy również mogłyby się buntować przeciwko leczeniu zębów. Czy warto tak ryzykować?

Fotorelacja

dzieci

medycyna

lekarz

stomatolog